Choroby grzybowe atakują wiosną i jesienią. Dlaczego akurat w tych porach roku? To oczywiste, niska temperatura, duża wilgotność, mogą sprawić, iż przepływ powietrza jest zdecydowanie mniejszy, a to stwarza idealne warunki do rozwoju popularnej wśród storczyków Botrytis cinerea (szarej pleśni), która najczęściej atakuje Phalaenopsis i Cattleye. Najmniej odporne są niestety starsze kwiaty, których odporność jest mniejsza.
Grzyb zimuje na starych częściach roślin. Zima niestety mu sprzyja, gdyż to właśnie podczas chłodniejszej pogody może rozpocząć wytwarzanie zarodników. Wiosną i jesienią wzrasta wilgotność, która uwalnia z zainfekowanych części rośliny zarodniki, dość łatwo mogą podróżować z „kwiatk na kwiatek”. Wystarczy lekki podmuch wiatru lub kąpiel wodna w jednym wspólnym naczyniu. Botrytis cinerea rozmnaża się bardzo szybko i w zaledwie 14 godzin może zarazić zdrowe tkanki roślin.
Zmiany możemy dostrzec na kwiatach orchidei. Są to niewielkie, brązowe plamki, które mogą przyjąć dość pokaźne rozmiary. W zaawansowanym stadium mogą zając cały kwiat tworząc szare plamy z jasnoróżową otoczką.
Botrytis cinerea – czy da się przed nią uchronić nasze storczyki? Oczywiście, należy dbać o odpowiedni dostęp powietrza do korzeni, co wiąże się z bardzo starannym podlewaniem. Szara pleśń rozwija się szybko, dlatego zaleca się odcinanie zainfekowanych kwiatów i osuwanie martwych części rośliny z podłoża. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko infekcji pozostałych orchidei. Oczywiście należy takiego osobnik odizolować od pozostałych roślin.
Zadbaj o cyrkulacje powietrza w otoczeniu storczyków, zwłaszcza w pełnym rozkwicie. Stały ruch powietrza, reguluje poziom nawilżenia w tkankach rośliny a to pozwoli uniknąć infekcji grzybiczych
Podczas podlewania unikajmy moczenia liści i kwiatów. Woda, która pozostaje na płatkach sprzyja rozwojowi grzybów. Dlatego zaleca się podlewanie storczyków rano, gdyż w ciągu dnia woda, która osadza się na liściach i kwiatach zdąży odparować. Nigdy nie zostawiajmy mokrych storczyków na noc!
W przypadku szarej pleśni, możemy zastosować środki chemiczne, w skład których wchodzą thiphanate metylu, iprodion, winchlozolina lub Physan. Nie zaleca się stosowania fungicydów. Jak w przypadku każdej substancji chemicznej, należy zachować środki ostrożności i używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.