Podstawy hodowli i pielęgnacji storczyków nie są skomplikowane, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad nasz Falek będzie zdrowo rósł. Najistotniejszym elementem hodowli jest miejsce w, którym będzie stał nasz storczyk. Najlepszym miejscem dla naszego storczyka będzie parapet we wschodniej części mieszkania, gdzie nasłonecznienie jest najłagodniejsze.
Doniczki
Storczyki lubią dość przyciasne pojemniki. Najlepiej czują się w przeźroczystych osłonkach i doniczkach, które pozwalają dotrzeć promieniom słonecznych do korzeni, dzięki czemu zachodzi proces fotosyntezy.
Podłoże
Kupując storczyka w sklepie ogrodniczym, zwróćmy uwagę na jego podłoże. Najczęściej jest to kora drzewna, jednak można spotkać storczyki w tak zwanym Sphagnum, czyli podłożu z mchem, które dość długo utrzymuje wilgoć. Można również samemu przygotować odpowiednie podłoże, w skład którego wchodzi kora drzewna, torf, węgiel drzewny, korzonki oraz niewielka ilość nawozu w odpowiednich proporcjach.
Temperatura
Odpowiednia temperatura dla storczyk to 20-23 stopnie w dzień oraz 18 stopni w nocy. Wahania temperatur są bardzo istotnym elementem pielęgnacji, gdyż zapewniają jego idealny rozwój oraz mobilizują wzrost storczyka.
Podlewanie
Najistotniejszym elementem w uprawie storczyków jest podlewanie, które odpowiednio nawilży roślinę. Storczyki podlewamy rano, ponieważ woda, która zalega w podłożu będzie mogła stopniowo odparować przed wieczorną zmianą temperatury. Podlewamy poprzez zanurzenie storczyka w wodzie, na ok 15-20 minut, po czy odsączamy. Podlewany w ten sposób storczyk nie będzie narażony na wszelkiego rodzaju choroby bakteryjne, które w ostateczności mogą doprowadzić do zniszczenia orchidei. Tak zabieg powtarzamy średnio co 10-14 dni. Aby mieć pewność, że storczyk potrzebuje podlania, należy sprawdzić jego korzenie. Jeżeli mają kolor srebrny bądź biały, można śmiało podlać. Jeżeli po upływie 14 dni, korzenie naszej orchidei maja kolor zielony, należy wstrzymać się i poczekać kilka dni.
Przesadzanie
Przesadzanie storczyka w dużej mierze zależy od samej orchidei i jej tempa wzrostu. Zwykle robimy to co 2-3 lata, a gdy do podlewania używamy wody dość twardej, należy przesadzać co roku. Pierwszym sygnałem jest znaczna ilość korzeni powietrznych, które wychodzą poza doniczkę, drugim jest zbite podłoże, które uniemożliwia cyrkulację powietrza.