Czy wiesz, że …

Storczyki możemy spotkać we wszystkich krajach na świecie, jednak czy wiemy o nich wszystko? Jak podlewać, gdzie uprawiać, czym nawozić, jak przesadzać. Te informacje powinien znać każdy początkujący hodowca. W tym wpisie pokusiłam o coś więcej 🙂

Bez kręcenia

Czy wiecie, że storczyki nie lubią kręcenia i przestawiania. Jak wiadomo pęd rośnie ku światłu, gdy będziemy go przekręcać, roślina będzie rosła w dziwaczny sposób, wyginając się w stronę światła.

Nowe listki

Nowe listki u storczyków pojawiają się średnio co 6 miesięcy. Tylko u bardzo nielicznych storczyków, żyjących w naturalnym środowisku , roślina zrzuca liście by następnie tworzyć je od nowa,

Wilgotność powietrza

Gdy będzie zbyt niska, może doprowadzić do pojawienia się szkodników, zwłaszcza przędziorków i wełnowców. Natomiast, gdy będzie zbyt wysoka, możemy spodziewać się pojawienia plam na liściach i kwiatach, które mogą wskazywać na bakteryjną plamistość liści.

Intensywność podlewania

Hmm, nie ma jednoznacznej wskazówki, która w 100% powie nam jak podlewać storczyki. Każdy hodowca sam musi zrozumieć i poznać swoje rośliny. Jednak jak każdy żywy organizm storczyki potrzebują więcej wody przy wyższych temperaturach. Dlatego zimą, która bez wątpienia jest zmorą storczyków jak i latam, powinniśmy podlewać nasze kwiaty częściej lub obficiej. Jak to woli 🙂

A jak z mniejszymi doniczkami, jak podlewać, częściej czy rzadziej?

Storczyki w mniejszych doniczkach należy podlewać zdecydowanie częściej.  Storczykowi w doniczce standardowej, której średnica wynosi ok 12 cm, tygodniowo wystarczy 50-100 ml wody. Jeżeli jest gorąca powinniśmy przyjąć podlewanie dwa razy w tygodniu.

Spryskiwać czy nie

Storczyki lubią mgiełki, jednak zimą powinniśmy ograniczyć spryskiwanie liście. Dlaczego? Gdy wszystkie okna są pozamykane, cyrkulacja powietrza jest zdecydowanie mniejsza. A jeśli powierzchnia liście nie obeschnie dostatecznie szybko może doprowadzić do rozpoczęcia procesu gnicia, który nieubłaganie zniszczy naszego storczyka.

Nie stawiać na zimnym

Parapety… często nie zdajemy sprawy, że zimne kamienne lub marmurowe parapety są zimne i obniżają temperaturę o ok 5 stopni. Jeżeli chcemy zachować storczyka w dobrym zdrowiu, lepiej podłożyć na parapet kawałek styropianu, który ochroni nasza roślinę przed zimnem.

 

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

[mailpoetsignup mailpoetsignup-296 mailpoet_list_3 class:msHidden default:on label-inside-span]


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.