Encyclia tampensis – podstawy uprawy

Encyclia tampensis to niewielkich rozmiarów storczyk, który wytwarza nieduże zgrupowane i stożkowe tzw. pseudobulwy o wysokości około 4 cm. Zakończone są one jednym lub dwoma sztywnymi liśćmi o długości do 20 cm i szerokości 2 cm. Wiosną wypuszczają one pędy kwiatowe z drobnymi kwiatami.

Orchidea ta pochodzi z Florydy, zresztą jej nazwa wywodzi się od znajdującej się tam miejscowości Tampa Bay. Poza tym rośnie także na Bahamach, Kubi i okolicznych wyspache. W naturze porasta wilgotne lasy tropikalne. Została odkryta w roku 1984 i przez kilka lat była uważana za gatunek zagrożony wyginięciem. Ocalała jednak – przede wszystkim dzięki swojej zdolności do szybkiej adpatacji do nowych miejsc.

Gatunek ten, jak większość storczyków, preferuje wysoką wilgotność powietrza – najlepiej około 60-70%. Dobrze się sprawdza w temperaturze pokojowej na parapecie z wystawą wschodnią bądź południowo-zachodnią. W innym wypadku może wymagać doświetlania specjalnymi świetlówkami. Nie wymaga mocnego nawożenia.

Podlewać można ją dopiero po całkowitym przeschnięciu podłoża.

W okresie zimowym dobrze jest wprowadzić ją w stan lekkiego spoczynku tj. ograniczyć jej podlewanie oraz zaprzestać nawożenia. Warto przenieść ją w nieco chłodniejsze miejsce (ale wciąż jasne). Odpowiednio uprawiana kwitnie wiosną, zazwyczaj przez okres około jednego miesiąca. Jej kwiaty są białe i różowawe. W sytuacji gdy orchidea stoi w pełnym słońcu wydaje zazwyczaj więcej kwiatów.

Encyclia tampensis powinna rosnąć w doniczce wypełnionej rozdrobnioną korą dębu lub sosny. Są to bowiem warunki najbardziej zbliżone do jej naturalnych.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

[mailpoetsignup mailpoetsignup-296 mailpoet_list_3 class:msHidden default:on label-inside-span]


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.