Korzenie

Korzenie. Storczyki i ich sposób życia jest zróżnicowany. Większość storczyków egzotycznych żyje bez gleby. Jak to możliwe ?

Korzenie storczyków mają dwa kluczowe zadania. Pierwszym jest utrzymanie całej rośliny przy życiu poprzez wychwytywanie wody z atmosfery. Drugim zadaniem jest zakotwiczenie całej rośliny, czyli przytwierdzenie do drzew i skał.

Welamen to gąbczasta, biała warstwa martwych komórek

Korzenie storczyków epifitycznych tzw powietrznych, które m.in. posiada popularny Phalaenopsis, mają grubą i mięsista strukturę. Ich zadaniem jest utrzymanie rośliny w dobrej kondycji, poprzez magazynowanie wody.

Korzenie powietrzne storczyków zbudowane są z dwóch części, pierwsza wewnętrzna umożliwia roślinie odpowiednie krążenie składników pokarmowych, zewnętrzna zaś, zwana również welamenem, dba o odpowiednie magazynowanie wody. Welamen to gąbczasta, biała warstwa martwych komórek, która potrafi bardzo szybko wypełnić się wodą, tworząc rezerwę, którą roślina stopniowo wykorzystuje. Dlatego ważne jest by storczyki przeschły przed kolejnym podlewaniem.

Kolor korzeni powietrzny zmienia się wraz z poziomem wilgotności rośliny. Po podlaniu korzenie przyjmują kolor zielony, wraz z przesychaniem kolor zmienia się w srebrny lub biały.

Storczyki o cienkich korzeniach do których należy np Oncidium, nie mogą całkowicie przeschnąć. Dlatego należy podlewać je raz  w tygodniu.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

[mailpoetsignup mailpoetsignup-296 mailpoet_list_3 class:msHidden default:on label-inside-span]


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.