Jak nawozić storczyki i jakie nawozy używać? Ilu hodowców, tyle różnych punktów widzenia. Każdy ma swój ulubiony nawóz i będzie go polecał. Jednak należy pamiętać, o rodzaju i odpowiedniej diecie naszej orchidei.
Jeżeli jesteś ogrodnikiem, dobrze znasz oznaczenia N-P-K. Nawozy do storczyków również je posiadają. Przyjrzyjmy się bliżej tym trzem elementom. Dzięki temu dowiemy się jaki wpływ mają na nasze storczyki.
“N” oznacza Azot
To podstawowa siła napędowa rośliny, która zapewnia soczyście zielony odcień liści. Niedobór Azotu można rozpoznać po zahamowaniu wzrostu rośliny, wątłym przyroście oraz utracie nasyconego koloru zieleni.
“P” oznacza Fosfor
Jest odpowiedzialny za rozwój korzeni. Dzięki niemu nasza orchidea jest odporniejsza a jej kwitnienie jest dłuższe. Niedobór fosforu objawia się zmianą koloru liści, które stają się ciemnozielone. Mogą również wystąpić fioletowe przebarwienia.
“K” oznacza Potas
Podobnie jak fosfor dba o odpowiedni rozwój korzeni. Reguluje pobieranie wody przez roślinę, jak również dba o jej odporność. Dzięki niemu orchidea jest w stanie wytrzymać długi okres suszy. Storczyki dobrze zaopatrzone w potas kwitną obficiej.
Nawozić możemy:
- Przy każdym podlewaniu
- Naprzemiennie
- Raz w tygodniu
- Raz w miesiącu
W zależności od systemu, który przyjmiemy musimy pamiętać o dostosowaniu odpowiedniego stężenia nawozów. Dzięki temu stworzymy naszej orchidei odpowiednie warunki rozwoju.
W naturze storczyk nie jest nawożony i pięknie rośnie. Dlaczego muszę podawać nawóz? Czy jest to konieczne?
Już odpowiadam. W naturze korzenie epifityczne są odsłonięte. Jedyne składniki odżywcze pozyskiwane są z odchodów ptaków i zwierząt, rozkładających się owadów i detrytusu ( martwe szczątki roślin, zwierząt oraz ich odchodów występujące na powierzchni gleby). Co natura, to natura. W domowych warunkach, bez nawożenie, zapewniamy storczykowi bardzo ubogą dietę.
Niektóre storczyki mają specyficzne wymagania. Nie należy nawozić Dendrobium Nobile wczesną jesienią. W sumie tę zasadę może stosować u wszystkich storczyków, które zdecydowały się odpocząć. Nawożenie ich w ciągu okresu spoczynku, powoduje wzrost liści, korzeni, niekoniecznie kwiatów.
Oczywiście witaminy i mikroelementy, są również ważne. Pierwiastki takie jak, magnez, wapń, bor czy węgiel wspomagają prawidłowy wzrost naszych storczyków.