Podpórki do storczyków

Wszystkie storczyki, żyjące w naturze przystosowane są do zwisania. Mają zupełnie inny pokrój, niż storczyki, które uprawiamy w doniczce, dlatego mogą rosnąć w dowolnym kierunku. Storczykom uprawianym w domu musimy pomóc zachować równowagę. W tym celu stosujemy popularne podpórki, które w odpowiedni sposób umieszczamy w podłożu. 

Storczyki, które uprawiamy w doniczkach rosną wyprostowane i odpowiednio podwiązane. W tym celu, stosujemy powszechnie znane podpórki, które dostępne w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczym. Najbardziej popularne są bambusowe cieniutkie patyczki, jednak można spotkać podpórki szklane i plastikowe w rozmaitych fasonach, wzorach i rozmiarach.

Kiedy podpinamy rosnący pęd ?

Pędy poszczególnych odmian storczyków mają różną jędrność, czyli stan uwodnienia roślin. Dlatego ważne jest podpięcie pędu w odpowiednim momencie (gdy jest jeszcze miękki), bowiem gdy zbyt późno oprzemy rosnący pęd na podpórce, możemy go bardzo łatwo złamać.  Jak wyczuć odpowiedni moment ? Gdy zauważymy, że pęd naszego storczyka nie rośnie pionowo, podpinamy go do odpowiedniej podpórki.

Jak podpinamy ?

Podpórki do storczyków wtykamy w podłoże u nasady pędu, tak by sięgała do dna naszej doniczki.  Jeżeli nie mamy pewności jak wysoki pęd osiągnie nasz storczyk, warto wybrać dłuższą podpórkę, którą ewentualnie będzie można przyciąć. Aby mieć pewność, że kwiatostan naszego storczyka będzie bezpiecznie się rozwijał należy przypiąć pęd storczyka na całej jego długości. W ten sposób będziemy mieć pewność, że kwiatostan naszego storczyka nie złamie się pod ciężarem pąków i kwiatów.

Czym podpinamy?

Do podpięcia naszego pędu do podpórki możemy użyć specjalnych klipsów lub drutu ogrodniczego w osłonce ze sztucznego tworzywa. Decydując się na klipsy, możemy wybierać w całej gamie wzorów, dostępne są w postaci żabek, motyli, kwiatów. Najważniejsze by były odpowiedniej wielkości. Gdy wybierzemy drucik, musimy delikatnie owinąć go woków pędu i podpórki, następnie delikatnie skręcić go w przeciwna stronę. Przy tej metodzie należy uważać by przypięcie nie było zbyt ciasne gdyż możemy w ten sposób uszkodzić lub odciąć młody pęd storczyka.

W którym momencie należy podeprzeć naszą orchidee?

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

[mailpoetsignup mailpoetsignup-296 mailpoet_list_3 class:msHidden default:on label-inside-span]


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.