Historia storczyka Phalaenopsis jest bardzo interesująca, dlatego postanowiłam ją nieco przybliżyć. Zastanawialiście się jak odkryto i rozpowszechniono te niezwykłe kwiaty na całym świecie? Teraz jesteśmy w stanie kupić interesujący nas kolor, wielkość. Początki jednak były bardzo mozolne. Zapraszam do małego powrotu do przeszłości storczyków 🙂
Zdumiewający jest fakt, że do roku 1950 wszystkie storczyki należące do rodzaju Phalaenopsis zbierano w ich naturalnym środowisku, a następnie eksportowano. Dopiero rozpowszechnienie sztucznych hodowli kwiatów zakończyło naturalne zbiory.
W 1704 roku Georg Joseph Kamel w swoim sprawozdaniu donosi o bogactwie tropikalnych roślin, które pochodzą z filipińskiej wyspy Luzon. W kolejnych latach odkryto na Filipinach i w Indonezji szereg kolejnych odmian.
Początki były trudne, bowiem przywożono do Europy pojedyncze egzemplarze. Próbowano stworzyć im optymalne warunki rozwoju w specjalnie przygotowanych szklarniach, jednak często kończyło się to niepowodzeniem. Błędy popełniane przez niedoświadczonych hodowców powodowały obumieranie roślin. Główną przyczyną było nieodpowiednie podłoże oraz zbyt wilgotne powietrze. W takiej sytuacji konieczne było stałe uzupełnianie braków, co wiązało się z kolejnymi wyprawami.
Wielka gorączka storczykowa, która stopniowo ogarnęła Europę spowodowała, że podejmowano kolejne próby utrzymania hodowli. Kolejne wyprawy i zbiory tysiąca roślin spowodowały małe spustoszenie. Oczywiście większość kwiatów marniała już podczas transportu, kolejne obumierały po przesadzeniu do nowego podłoża.
Nic więc dziwnego, że ceny na organizowanych aukcjach osiągały kolosalny wymiar.
Przełom nastąpił w latach 1880-1900. Dzięki metodzie prób i błędów hodowcy zdobyli większe doświadczenie, podejmując kolejne próby wyhodowania storczyka. Mozolna praca doprowadziła jednak do wyhodowania pierwszego storczyka bezpośrednio z nasion. W jaki sposób? Hodowcy postanowili rozsypać nasiona na specjalnie przygotowanym substracie pochodzącym ze starszych storczyków. Jednak skala była mała i to nie satysfakcjonowało hodowców.
Po wielu niepowodzeniach i próbach uzyskania satysfakcjonujący efektów zaczęto pogłębiać wiedzę na temat Phalaenopsis, udało się rozpocząć produkcję na większą skalę. Dziś Ten storczyk stał się ulubioną rośliną doniczkową. Roczne sprzedaje się ich nawet 12 milionów.