Harmonogramu przesadzania storczyka. Prawda czy mit?

Mój storczyk_przesadzanie

Nie ma dokładnych instrukcji ani specjalnego harmonogramu przesadzania storczyka. Zmiana podłoża bez specjalnych przesłanek mija się z celem. No dobrze, to kiedy powinniśmy przesadzić naszego storczyka? Czy są widoczne zmiany w jego wyglądzie, które powinny zwrócić naszą uwagę? Oczywiście, zmiany są jak najbardziej widoczne.

Podstawowym celem przesadzania storczyka jest zmiana podłoża, które jest nośnikiem naszej orchidei, tzn, zapewnia jest stabilność. Drugorzędna jest wymiana doniczki. Gdy korzenie zaczynają wychodzić z osłonki, możemy zmienić jej rozmiar, pamiętając o zapewnieniu jej dość ciasnych warunków. Storczyki przeniesione do zbyt dużych doniczek, koncentrują się na rozbudowie już istniejących korzeni. Może dojść do sytuacji, w której orchidea, zaprzestanie wytwarzać nowych, co więcej, może zostać zaburzony wzrost nowych liści, nie wspominając o pędach.

Co powinno nas skłonić do przesadzenia orchidei? Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na podłoże naszej orchidei. I tu daje duży plus wszystkim przezroczystym doniczką. Dzięki nim, możemy obserwować zarówno podłoże i korzenie. Jeżeli substrat zaczyna się rozkładać, tworzy barierę, która blokuje dostęp powietrza do korzeni. W tym przypadku zmiana podłoża jest konieczna i nie ma tu znaczenia, czy minął dopiero rok od przedniego przesadzania. Brak cyrkulacji powietrza może doprowadzić do gnicia co wiąże się z możliwością straty rośliny.

Wymieniając podłoże, zwróćmy uwagę na korzenie storczyka. Jeżeli są grube, substrat powinien być grubszy, jeśli są cienkie wybierzmy drobną korę.

Należy również zadbać by nowe przyrosty i pędy nie stykały się bezpośrednio z krawędziami doniczki. Zaniedbane storczyki, których korzenie znacznie się rozrosły trudno opanować.

Niektóre poradniki podpowiadają, kiedy należy dokładnie przyjrzeć się zarówno korzeniom jak i podłożu. Tak, więc po roku od ostatniego przesadzenia warto zwrócić uwagę na: Dendrobium, Miltonia, Paphiopedilum, Phalaenopsis i ich mieszańce. Po dwóch latach na: Cattleya, Dendrobium, Oncidium, Odontoglossum oraz ich mieszańce, a po trzech na: Vande, Cymbidium

Krótko o korzeniach storczyka

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Newsletter

[mailpoetsignup mailpoetsignup-296 mailpoet_list_3 class:msHidden default:on label-inside-span]


Kamila
About Kamila 269 Articles
Moja przygoda rozpoczęła się kilka lat temu. Jeden niepozorny storczyk wywrócił moje parapety do góry nogami. Zanim dobrze się poznaliśmy, prowadziliśmy nieustanną walkę o przetrwanie. Po wielu miesiącach moje orchidee odetchnęły z ulgą. Tak, tyle trwało zanim się dobrze poznaliśmy. Swoje spostrzeżenia, notatki, uwagi zawarłam na stronach tego bloga, który stał się moją storczykową instrukcją obsługi.